Wypiska – czyli jak jest z tymi środkami dla osadzonych?

19 kwietnia 2016

pieniądze wypiska żelazna kasa zpozdrowieniem pieniadze dla osadzonego do wiezieniaPieniądze dla osadzonych/ żelazna kasa/ jak to działa? Wypiska- kilka podstawowych informacji na ten temat. 

Środki pieniężne dla osoby osadzonej w areszcie śledczym/ zakładzie karnym to tzw. WYPISKA. Dzięki nim więźniowie mogą dokonywać zakupów w więziennej kantynie (sklepie położonym na terenie aresztu śledczego/ zakładu karnego).

Co trzeba wiedzieć o wypisce?

Wielu z Was pewnie zastanawiało się albo jeszcze o tym nie wie,  że przesyłając bliskiej osobie 200 zł osadzony/ osadzona otrzyma do dyspozycji 100 zł, a drugie 100 zł trafi do żelaznej kasy. Polega to na tym, że areszt śledczy/ zakład karny z każdej wpłaty zatrzymuje dla osoby osadzonej z przesłanej kwoty pieniądze do momentu wyjścia, aby po opuszczeniu aresztu śledczego/ zakładu karnego osoba miała do dyspozycji środki pieniężne.

Po dokonaniu przelewu zakład przekazuje do żelaznej kasy osadzonego/osadzonej 50% wpłaty, jednak nie więcej niż ok. 340 zł. Dlatego warto wysyłać większe wypiski. Dzięki większym przelewom osadzony/osadzona ma więcej środków do dyspozycji. Żelazna kasa w areszcie śledczym jest pełna po zgromadzeniu 2121,00 zł, a w zakładach karnych (również oddziałach zewnętrznych) dopiero po 4242,00 zł. Po „zapełnieniu” żelaznej kasy wypiski w pełni trafiają do dyspozycji osoby osadzonej.

Oto przykład: Jeżeli wysyłamy 1000 zł jednorazowo, to do osadzonego trafia 660 zł, a 340 zł przekazywane jest do żelaznej kasy. Przy dziesięciu przelewach po 100 zł do osadzonego trafi 500 zł, a 500 zł do żelaznej kasy.

W przypadku zajęć komorniczych, kwota wolna od potrąceń wynosi 848,00 zł. 


Dla uzupełnienia informacji o tym w jaki sposób i jak szybko są księgowanie środki w jednostkach penitencjatmych zapoznaj się z naszym artykułem: Ile czasu trwa księgowanie pieniędzy (wypiska) w jednostkach penitencjarnych?

Jak działa serwis zpozdrowieniem.pl? Dowiedz się więcej ›
Rzetelna Firma Rzetelny Regulamin MIP KNF ZPP IAML PRO CIVIUM Niepokonani