Konsola do gier w zakładzie karnym? Jak dostać pozwolenie?

2 grudnia 2020

konsola_do_gier_playstation_xbox_zpozdrowieniem_zaklad_karny_pozwoleniePoza podstawowym wyposażeniem osobistym, osadzony w zakładzie karnym może złożyć wniosek o to aby w celi była umieszczona konsola do gier. Granie na pewno jest miłą odmianą w monotonii podobnych do siebie dni i wielu osadzonych z pewnością chętnie z takiej możliwości skorzysta.

Wniosek o pozwolenie na posiadanie konsoli

Organem decydującym jest dyrektor właściwego zakładu karnego. To do niego powinno być skierowane pismo z wnioskiem o wyrażenie zgody. Zanim jednak do niego trafi, pismo przechodzi przez biurko kwatermistrza oddziału, który opiniuje pismo. Dyrektor zakładu karnego bierze natomiast te opinie pod uwagę podczas podjęcia decyzji.

Wniosek powinien zawierać dane osadzonego oraz adresata – dyrektora zakładu karnego – w nagłówku. Dalej powinien wyjaśniać o co osadzony prosi oraz dlaczego to dla niego istotne. W praktyce większość takich wniosków zostaje rozpatrzona pozytywnie.

Warunki otrzymania zgody

Jeśli prośba o zgodę na posiadanie konsoli została rozpatrzona pozytywnie, należy wybrać i przygotować sprzęt tak, aby spełniał wymogi formalne. Jest ich kilka:

  • Bez dostępu do sieci. Posiadane w zakładzie karnym konsole do gier muszą spełniać określone parametry techniczne. Ma to związek z ograniczeniem wolności i niedopuszczeniem do kontaktów osadzonego z osobami spoza ZK. Ponieważ właściwie wszystkie konsole do gier na rynku są wyposażone w elementy, umożliwiające łączenie się on-line z innymi graczami, wymagają przerobienia ich w sposób, który zapewni możliwość gry, blokując równocześnie łączenie się z siecią internetową. W zależności od technicznych szczegółów w konkretnym modelu konsoli, należy przerobić różne układy. Najczęściej jest to moduł Wi-Fi, który pozwoliłby się łączyć on-line z użytkownikami poza ZK oraz moduł Bluetooth, który umożliwiłby łączenie się w obrębie ZK – czyli pomiędzy osadzonymi. Takie modyfikacje są w większości modeli jak najbardziej realne.
  • Tylko legalne gry. W większości zakładów karnych regulaminy nie zezwalają na posiadanie płyt CD z grami „pirackimi”. Nośniki muszą być legalne i pochodzić z legalnych źródeł. Powinny być opatrzone stosownymi certyfikatami (zwykle w postaci naklejek holograficznych na opakowaniu płyty).
  • Określona liczba gier. W niektórych zakładach karnych precyzyjnie określona jest liczba gier, które może posiadać osadzony – są to natomiast regulacje wewnętrzne i należy podchodzić do tej kwestii indywidualnie, kierując pytanie o dopuszczalną liczbę płyt CD do administracji właściwego zakładu karnego.

Jak przerobić konsolę?

Specjaliści doradzają, aby unikać samodzielnych przeróbek, mogą one bowiem skutkować awaryjnością sprzętu. O naprawy w zakładzie karnym nie jest łatwo, lepiej więc oddać sprawę w ręce fachowców. Na rynku istnieje szereg firm, które zajmują się w przerabianiem sprzętu, dostosowując go do wymogów stawianych przez administrację zakładów karnych. Usługa nie kosztuje wiele – ceny wahają się od 100 do 300 złotych, w zależności od modelu, a jej poprawne wykonanie daje pewność, że konsola w istocie sprawi przyjemność i pozwoli spokojnie osadzonemu pograć. Co więcej, specjalistyczna firma oddaje klientowi konsolę wraz z certyfikatem, którego okazanie na pewno usprawni procedury wniesienia konsoli za mury więzienia.

Jeśli chodzi o modele konsoli, które da się przerobić, dostosowując je do wymogów ZK, obecnie na pewno jest to Microsoft Xbox One, Microsoft Xbox 360, Sony Playstation 4 i Sony Playstation 3. Na rynku wciąż jednak pojawiają się nowe sprzęty – jeśli chcesz się upewnić, czy twoja konsola nadaje się do przerobienia – skontaktuj się ze specjalistami.

Jak działa serwis zpozdrowieniem.pl? Dowiedz się więcej ›
Rzetelna Firma Rzetelny Regulamin MIP KNF ZPP IAML PRO CIVIUM Niepokonani